به وبلاگ خودتون خوش آمدید!

********* SAEED NOORI ***********

سر درد 2

یکشنبه 18 مهر 1389

نوع مطلب :پزشکی، 

 

        سر درد     

 

 

        سردرد از شایع ترین شكایات انسان است. شاید ۲ تا ۳ علامت باشد كه هیچ فردی در دنیا نیست كه حداقل یك بار آنها را تجربه نكرده باشد. یكی از آنها تب است و دیگری سردرد.

 

اگر بیماری بیش از یكبار در هفته دچار سردرد شدید شود باید نگران شود.

سردرد شكایت بسیار شایعی است، اما اطلاعات در این خصوص، خیلی مختصر و معمولی است.

سردرد از شایع ترین شكایات انسان است. شاید ۲ تا ۳ علامت باشد كه هیچ فردی در دنیا نیست كه حداقل یك بار آنها را تجربه نكرده باشد. یكی از آنها تب است و دیگری سردرد.

علت سردردها چیست؟

سردرد علل بسیار متفاوتی دارد اما خوشبختانه شایع ترین علل آن، خوش خیم هستند. بیماری های خطرناكی كه موجب سردرد می شوند، بسیار نادر هستند و زیاد دیده نمی شوند. به هر حال وظیفه یك پزشك این است كه از میان این تعداد زیاد شكایات سردرد، آنهایی كه مهم هستند را تشخیص بدهد و هر چه سریع تر درمان كند. همان طور كه گفتیم علل متفاوتند اما شایع ترین علل سردرد را سردردهای میگرنی و سردردهای تنشی تشكیل می دهد. اما تعداد كمی از سردردها هم هستند كه از جاهای دیگری به جز مغز و اعصاب منشا می گیرند.

تقریبا همه ساختمان هایی كه در سر و جمجه هستند مثل چشم، گوش، دندان و سینوس ها. البته یك نكته ای كه باید همین جا دوباره تاكید كنم این است كه تعداد این موارد بسیار اندك است. در اصل باید بگویم كه بیماری های چشم، گوش، دندان ها، سینوس ها و ستون فقرات همگی می توانند درد ایجاد كنند، اما درد آنها ویژگی های خاصی دارد كه كاملا قابل تشخیص و شناسایی است و به راحتی می توان آنها را از سردرد افتراق داد.

متاسفانه بسیاری از مردم به خاطر سردرد به متخصصان گوش و حلق و بینی و چشم پزشكی و غیره مراجعه می كنند و به اشتباه برای آنها تشخیص سینوزیت یا بیماری های چشم گذاشته می شود. اما باید گفت كه اگر چه این بیماری ها هم می توانند باعث درد بشوند اما سردرد به ندرت از آنها منشامی گیرد. همان طور كه گفتم درد سینوزیت روی صورت حس می شود نه در ناحیه سر و با سردرد فرق دارد. پس اگر كسی سردرد دارد تقریبا هیچ وقت ناشی از سینوزیت نیست و تقریبا هیچ وقت نمی تواند از بیماری های چشم باشد. اكثر افرادی كه شكایت از سردردهای مزمن و طولانی مدت دارند به بیماری هایی مثل میگرن و سردردهای تنشی مبتلا هستند، یعنی سردردهایی كه از استرس منشا می گیرند.

پس با این حساب استرس ها و اضطراب ها روی سردرد تاثیر دارند. استرس ها می توانند هر سردردی را كه از قبل وجود داشته است تشدید كنند. مثلا فردی را در نظر بگیرید كه میگرن دارد. استرس، میگرن این بیمار را تشدید می كند. اما از طرف دیگر گروهی از سردردها هم وجود دارند كه منشا آنها فقط استرس است و ما در اصطلاح پزشكی به آنها سردرد تنشی می گوییم. پس اگر سردرد از قبل وجود داشته باشد، استرس آن را تشدید می كند، اگر از قبل وجود نداشته باشد هم استرس آن را بوجود می آورد.

ضربه ها چطور؟

ضربه ها هم می توانند سردرد ایجاد كنند. وجود ضربه در همان موقع اصابت ضربه یك امر طبیعی است. اما به جز این مرحله حاد هم ضربه می تواند تا حدود ۶ ماه برای فرد سردرد ایجاد كند. یعنی فردی كه ضربه به سر داشته، می تواند تا ۶ ماه بعد همچنان سردرد احساس كند اما معمولا ظرف همین ۶ ماه بهبود می یابند. یعنی شما نمی توانید سردرد حال حاضر خود را به ضربه ای كه ۱۰ سال پیش به سرتان وارد شده نسبت بدهید. اگر سردرد به علت ضربه باشد معمولا حداكثر ظرف مدت ۶ماه خوب می شود.

حالا با توجه به این شیوع بالا، آیا سردردها واقعا علامت مهمی به حساب می آیند؟

اصولا سردرد علامت نگران كننده ای است. مثلا در جامعه خیلی از افراد زانودرد دارند اما توجهی به آن نمی كنند اما تا سردرد می گیرند فوری به فكر بیماری های بدی مثل تومورهای مغزی و مننژیت می افتند و به دكترمی روند. مخصوصا اگر به تازگی فردی از افراد خانواده به بیماری هایی مثل تومورهای مغزی یا مننژیت دچار شده باشد، این نگرانی ها بیشتر هم می شوند. البته این نگرانی ها واقعا بی مورد نیستند اما همان طور كه گفتم باید دانست كه اكثر این سردردها از بیماری های خوش خیمی مثل میگرن و سردرد تنشی ناشی می شوند.

پس چه طور می توان سردردهای ناشی از بیماری های مهمی مثل تومورها را از سردردهای ناشی از استرس های روزمره افتراق داد؟

به طور معمول تمام بیمارانی كه برای مدت های طولانی سردرد دارند خودشان به پزشك مراجعه می كنند. اما ما هم توصیه می كنیم كه هر فردی كه برای مدت طولانی سردرد دارد، حداقل یك بار به پزشك مراجعه كند تا اگر یكی از علل مهم فوق باعث بیماری شده اند، توسط پزشك مشخص شود.

این مدت طولانی یعنی چقدر؟

یعنی حدود چند هفته. سردردهای خیلی شایع حتی اگر یك بار باشندهم باید به پزشك مراجعه كنند. همان طور كه گفتم سردرد شایع است و نمی توان گفت كه هر كسی یك سردرد خفیف پیدا كرد به دكتر برود. چون معمولا ناشی از خستگی و استرس و به قول معروف از نوع تنشی هستند اما سردردهای شدید حتی اگر یك بار باشند هم نیاز به بررسی دارند مثل مریضی كه هیچ وقت سابقه سردرد نداشته و حالا برای اولین بار به طور ناگهانی سردرد پیدا كرده است كه حتما باید بررسی شود.

آیا علل دیگری هم برای سردرد وجود دارد؟

مثلا بعضی از سردردها از بیماری های تیروئید منشا می گیرند. مثل پركاری تیروئید. حتی گاهی اوقات اولین علامت پركاری تیروئید سردرد است و بیماری با همین علامت مشخص می شود. فشارخون بالا هم می تواند سردرد ایجاد كند. مشخصه سردردهای ناشی از فشارخون بالا این است كه صبح ها شدیدترند و اكثرا در پشت سر احساس می شوند. در جریان بیماری های عفونی هم گاهی سردرد ایجاد می شود. از سرماخوردگی و آنفلوآنزا گرفته تا حصبه و تب مالت همگی ممكن است به ویژه در مراحل ابتدایی با سردرد همراه باشند.

برای درمان سردردها باید چه كار كرد؟

. مسلما درمان بستگی به نوع عامل بیماری دارد. هر نوع سردرد درمان خاص خود را دارد. مثلا اگر سردرد از بیمای های داخل جمجمه مثل تومورها و آبسه ها و كیست ها ناشی می شود، حتما به جراحی نیاز دارد.

در مورد سردردهای شایع تر، یعنی سردردهای میگرنی و تنشی چطور؟

این سردردها اگر زیاد تكرار شوند، یعنی اگر از نظر علمی بیشتر از یك بار در هفته رخ دهند باید بیمار درمان طولانی مدت دریافت كند. ما به این درمان، درمان پیشگیری هم می گوییم. یعنی بیمار حتی وقتی كه سردرد ندارد هم دارو مصرف می كند تا از وقوع سردردهای احتمالی پیشگیری كند. اما اگر شیوع این سردردها كمتر از یك بار در هفته است نیاز به درمان بلند مدت و درمان پیشگیری نیست و بیمار باید تنها در صورت وقوع سردرد دارو مصرف كند.

طول مدت این درمان های پیشگیری كننده چقدر است؟

حداقل ۳ تا ۶ ماه است. اما ممكن است طبق شرایط بیمار نیاز باشد كه درمان از این هم طولانی تر باشد. در اصل اگر قرار باشد این بیمار درمان پیشگیری كننده را نگیرد حداقل هفته ای یك یا دو بار به علت سردردهای شدید میگرنی از كار و زندگی خود می افتد و مجبور می شود حجم زیادی از مسكن ها را مصرف كند. برای همین در این موارد بهتر است كه بیمار درمان پیشگیری بگیرد تا از بروز این سردردها جلوگیری شود و یا كاملا قطع شود.

اگر بعد از قطع این درمان های پیشگیری كننده، بیماری دوباره عود كرد چطور ؟

می توان دوباره درمان را شروع كرد، اما بستگی به شرایط بیمار دارد.

در مورد افرادی كه دفعات سردردهای آنها كم است چطور؟

در این موارد به بیمار توصیه می كنیم كه زمان حمله بیماری از استراحت و مسكن استفاده كند. اما یك سری توصیه هایی هم دارم. مثلا ببینید، خیلی از مردم وقتی سردرد دارند به متخصص روانپزشكی یا جراح مغز و اعصاب یا چشم پزشك یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می كنند. اما این كار درست نیست. اگر سردرد دارید حتما قدم اول مراجعه به یك متخصص مغز و اعصاب است.

همان طور كه گفتم بیماری های چشم و سینوس ها اگر سردرد بدهند هم سردرد حاد است و این سردردهای مزمنی كه ماه ها و سال ها تكرار می شوند، تقریبا هیچ وقت از منشا‡ چشم و سینوس ها نیستند و بنابراین متخصص چشم پزشكی و گوش و حلق و بینی نمی تواند كمكی به شما بكند. حتی به كرات می بینیم كه از این مریض ها عكس سینوس می گیرند و چندین بار آنها را با تشخیص سینوزیت درمان می كنند اما واقعا بیمار میگرن داشته است. تنها بر اساس اینكه بیمار در عكس سینوسش دارای یك كدورت بوده است، نمی توان سردرد را به آن نسبت داد. پس باز هم تاكید می كنم كه در قدم اول به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنید و اگر برای سردرد شما تشخیص بیماری سینوس یا چشم داده اند می توان گفت كه در ۵۹ درصد موارد تشخیص غلط است.

مورد دیگری كه می خواستم تاكید كنم این است كه اگر سابقه سردرد نداشته اید و ناگهانی و یك دفعه دچار سردرد شده اید، حتما هر چه سریع تر به دكتر مراجعه كنید. حتی اگر شب و نصف شب است هم به اورژانس بروید. این سردردهای شدید و ناگهانی خیلی مهم هستند.

شاید معروف ترین نوع سردرد، میگرن باشد. این میگرن واقعا چیست؟

میگرن یك لغت یونانی است و در اصل در ابتدا <همی كرانیا> بوده است، یعنی نصف سر. سردردهای میگرنی به طور معمول فقط نصف سر را درگیر می كنند، مثل نصف طرف چپ سر یا نیمه راست سر. البته این احتمال وجود دارد كه بعدا منتشر شود و همه سر را بگیرد اما معمولا ابتدا از یك طرف شروع می شود. به همین دلیل در گذشته به آن همی كرانیا می گفتند كه تغییر شكل داد و میگرن شد. البته میگرن می تواند از جاهای دیگری هم شروع شود مثلا گاهی از چشم یا از پشت سر شروع می شود و سپس به كل سر انتشار پیدا می كند. ممكن است با حالت تهوع و استفراغ هم همراه باشد.

معمولا چقدر طول می كشند؟

معمولا چند ساعت هستند اما ممكن است چند روز هم طول بكشند.

چه عواملی روی شدت و ضعف این سردردها اثر دارند؟

عوامل موثر خیلی زیاد هستند. مثلا قاعدگی در خانم ها می تواند باعث تحریك شروع حمله میگرنی شود. مصرف قرص های ضد بارداری هم می تواند بیماری را تشدید كند. اما جالب این است كه معمولا در بارداری شدت و دفعات حملات كمتر می شود. حتی من بیماری داشتم كه ۹ بار حامله شده بود تا از شر این سردردهای میگرنی خلاص شود. استرس هم خیلی مهم است و می تواند بیماری را به شدت تشدید كند.

ارث هم موثر است؟

بله. بعضی افراد واقعا سابقه این بیماری را در خانواده خود دارند و حتی گاهی اوقات می توان گفت كه بعضی موارد علت بیماری وراثت بوده است. اما همیشگی نیست و عوامل دیگری هم موثر هستند.

 

               

               

 

       

 

 

 

 

 
فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
صفحات جانبی
نظرسنجی
  نظرتان را بگوییدآمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic